Fehmi Koru: İYİ Parti lideri Akşener önümüzdeki seçimin sonucunu da belirlemek için sahnede

Fehmi Koru*

Her kentimizin İYİ Partili il başkanları yedi ay sonra yapılacak yerel seçime başkan adayı olarak katılacak partili arayışına dünden itibaren başlamışlardır.

Emir büyük yerden çünkü.

İYİ Parti bütün illerde kendi adaylarıyla seçime katılacakmış…

Ankara, İstanbul ve İzmir dahil…

Özellikle İzmir’e çok güçlü bir adayla katılacakmış İYİ Parti.

Meral Akşener böyle söyledi.

Zihinlere iyi kazınsın diye olmalı, aynı gün, partisine yeni katılan eski bir MHP milletvekilini, seçimde Kahramanmaraş belediye başkanı adayları olarak tanıttı.

Kahramanmaraş elde bir…

Açılın, illere İYİ Partili belediye başkanları geliyor…

Meral Akşener’i henüz siyasete girmeden önce, taze başbakan Tansu Çiller’in asker moralini güçlendirmek için yılbaşını geçirmek üzere gittiği Diyarbakır’da tanımıştım. O zaman henüz bir üniversitede öğretim görevlisiydi. O geziden sonra sıklıkla Çiller’in yanında gördük onu; sonra milletvekili seçildi ve DYP’nin ortaklığıyla kurulmuş Refahyol hükümetinde de bakan oldu.

Siyaset serüvenini yakından izledim.

Kendisinin akıllı biri olduğuna şehadet edebilirim.

Yalnız galiba beş işlem -özellikle toplama, çıkarma- bilmiyor.

Seçimler aritmetik kurallarına uyarlar. Her yerel seçimde belediye başkan adaylarından rakiplerinden kim en az bir oy fazla alıyorsa seçimi o kazanır. 

İYİ Parti’nin son genel seçimde aldığı oy ortada: Yüzde 9,96…

Seçim yasasında bir yıl önce değişiklik yapılarak baraj yüzde 7’ye çekilmese eski seçimlerde olduğu gibi yüzde 10 olarak kalsa idi, İYİ Parti Meclis’e tek milletvekili bile sokamayacaktı.

Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçimine Akşener partisinin adayı olarak katılmıştı, hatırlarsınız; o seçimde kendisine sandıktan yalnızca yüzde 7.29 oy çıkabilmişti.

O seçime aday olurken, Akşener, “Göreceksiniz, kazanacağım” iddiasını seslendirmekteydi.

Tıpkı şimdilerde yedi ay sonra yapılacak yerel seçimde çok sayıda büyükşehir belediye başkanlığını partisinin kazanacağı iddiası gibi…

Böyle bir iddia sahibi olabilmek için şu soru önemli: Son seçimden bu yana geçen birkaç ay içerisinde İYİ Parti’nin oy şansını yükseltecek olaylar mı yaşandı?

Hayır, tam tersine. Seçime beş kala, bir yıl devam ettiği 6’lı masadan kalkmasıyla birlikte İYİ Parti kendi seçmeninin bile anlayamadığı bir hale büründü. Sonrasında da genel başkanı ne zaman konuşsa, partiye sempati besleyen sayısında azalma meydana geldi.

Nereden mi biliyorum?

Kamuoyu araştırmalarından doğal olarak…

İki yıl öncesine kadar İYİ Parti’de yükseliş gösteren, bir dönem oyunun yüzde 17 civarına tırmandığını öğrendiğimiz anketler, şimdilerde sürekli düşüş gösteriyorlar…

Aritmetik de burada devreye giriyor işte: Yüzde 7.29 veya 9.96 oyla seçim kazanmak mümkün değil…

Yukarıda bir yerde Meral Akşener’in akıllı biri olduğuna şehadet edebileceğimi yazdım. Peki de, gerçek bu iken, yani İYİ Parti’nin şu andaki durumu ile genel başkanının iddiaları arasında bu kadar büyük bir çelişki var iken, insan “Akıl bunun neresinde?” diye sormadan edebilir mi?

Gerçekten de akıl bu hesabın neresinde?

Kendisinin aday olduğu seçimden İYİ Parti genel başkanı cumhurbaşkanı olarak çıkamadı; onun aday olması sonucunda muhalefetin adayı da –Muharrem İnce– kazanamadı; kazanan Akşener’in en fazla eleştirdiği siyasetçi oldu: Tayyip Erdoğan…

Bu 2018 seçiminde yaşandı. Daha yakındaki -2023 mayıs ayındaki- seçimde kendisi aday olmadı ama bir yıldan fazla bir süre sürekli toplanan ve o seçimde muhalefetin çıkaracağı adayın seçilebilmesini sağlamaya çalışan diğer beş partiyi suçlayarak masadan kalkan o oldu…

Masayı ‘kumar masası’ olarak suçlamayı da ihmal etmedi Akşener…

Bu arada, diğer beş partinin belirlediği kişiyi ‘seçilemeyecek aday’ olarak dünya aleme ilan etti.

Eh o aday da söylediği gibi seçilemedi işte.

Ne yapıyor şimdi Meral Akşener?

Yerel seçimde hiçbir partiyle ittifak kurmayacağını söylüyor.

Her ilde seçime İYİ Parti olarak kendi adaylarıyla katılacaklarını duyuruyor.

Diğer masa partilerini zaten gözü görmek istemiyordu, son zamanlarda CHP’yi sarsma çabasında.

Sonunda ne olacağını buradan iletmem gerekir mi?

Öteki iki seçimde olan önümüzdeki yerel seçimde de tekrarlanacaktır.

Meral Akşener bunu hep yapıyor; neden şaşırıyorsunuz öyleyse?

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden aynen alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x