ABD teknoloji ve medya şirketlerinde yeni işten çıkarmalar

Amazon’un Buy with Prime birimi personel sayısını %5’ten daha az azaltma kararı aldı. Buna ek olarak, Amazon’un Audible bölümü, bölüm başkanının bir notunda belirtildiği üzere, işgücünün %5’ini işten çıkarıyor. Teknoloji devi ayrıca yayın ve stüdyo operasyonlarında yer alan birkaç yüz çalışanı işten çıkarmayı planlıyor ve bu kesintilerin 2024 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Amazon’un sahip olduğu bir başka kuruluş olan Twitch de işgücünü %35 oranında azaltarak yaklaşık 500 çalışana indiriyor.

Alphabet’in yeni teknolojilere öncülük etmesiyle bilinen X Lab, düzinelerce kişiyi işten çıkarıyor ve finansman için dışarıdan yatırımcı arıyor. Alphabet’in bir parçası olan Google da işgücünü azaltıyor; Pixel, Nest ve Fitbit ürünleri üzerinde çalışanların yanı sıra artırılmış gerçeklik ekibi de dahil olmak üzere çeşitli ekiplerde yüzlerce kişi işten çıkarılıyor.

DocuSign, işgücünü yaklaşık %6 oranında azaltacak ve bu da ağırlıklı olarak satış ve pazarlama alanında olmak üzere yaklaşık 400 çalışanı etkileyecek. Snap, küresel işgücünün %10’unu azaltmayı planlıyor, bu da yaklaşık 528 işe denk geliyor.

Comcast’in sahibi olduğu Sky Group, internet tabanlı hizmetlere yönelirken yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Salesforce küresel işgücünün yaklaşık %1’ini işten çıkarıyor, bu da yaklaşık 700 çalışana denk geliyor. Microsoft, Activision Blizzard ve Xbox’tan 1.900 çalışanı işten çıkaracak.

Paramount Global, belirsiz sayıda işten çıkarma planlayarak daha yalın hale gelmek istiyor. Business Insider, CEO Barbara Peng’in de teyit ettiği üzere personel sayısını %8 oranında azaltacak. IBM, 2024 yılında bazı işten çıkarmalar planlarken, yapay zeka odaklı roller için daha fazla çalışanı işe alarak personel sayısını korumayı bekliyor.

Otonom araç teknolojisi şirketi Aurora Innovation, yeniden yapılanmanın bir parçası olarak işgücünün %3’ünü azalttı. eBay, işgücünün yaklaşık %9’unu, yani yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Los Angeles Times, sendikasından 94 gazeteciyi işten çıkarıyor.

Bir Walt Disney şirketi olan Pixar Animasyon Stüdyoları, bazı gösterilerin tamamlanmasının ve personel ihtiyaçlarının değerlendirilmesinin ardından işten çıkarmalar yapıyor. Son olarak Unity Software, işgücünün yaklaşık %25’ini işten çıkarmayı planlıyor ve bu da yaklaşık 1.800 kişiyi etkileyecek.

Bu işten çıkarmalar, teknoloji ve medya sektörlerinde binlerce çalışanı etkileyecek şekilde, şirketlerin ekonomik sıkıntılar karşısında yapmakta oldukları ayarlamaları yansıtıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x