Aktif büyüklüğü 2.1 trilyon TL oldu

Eylül 2023 itibarıyla, bankanın nakdi kredi hacmi 1 trilyon TL, gayrinakdi kredi hacmi ise 370.6 milyar TL’ye ulaştı ve ekonomiye sağlanan toplam kaynak tutarı 1.4 trilyon TL seviyesinde gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, 2023 yılı ilk 9 aylık finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Cumhuriyetin 100. yılını kutlama onurunu yaşadığımız bu dönemde, Cumhuriyetimizin ve bankamızın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz. Kuruluş misyonumuz çerçevesinde ülkemizin kalkınmasında her zaman öncü rol üstlenen İş Bankası, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da ekonomiyi desteklemeye devam edecektir” dedi.

52 milyar TL net kâr

Bankadan yapılan açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

“İş Bankası, Cumhuriyetimizin ve bankamızın 100. yılına özel olarak bu dönemde 100. Yıl Girişim Sermayesi’ni kurdu. Ülkemizin girişimcilerini küresel ölçekte desteklemeyi hedefleyen fon ile girişimcilerin, teknolojik yatırımlarını hız kesmeden sürdürmeleri sağlandı.

Türkiye’nin ilk mobil bankacılık uygulaması olarak hayata geçirilen ve 13.5 milyon kullanıcıya erişen İşCep, uluslararası finans yayını Global Finance tarafından düzenlenen ‘En İyi Dijital Banka Ödülleri’nde ‘Dünyanın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması’ ödülüne layık görüldü.

Dijital kanalların yanı sıra platform bankacılığıyla da müşterilerine en iyi deneyimi yaşatmayı hedefleyen banka, bu alandaki stratejik girişimlerini devam ettirdi ve servis modeli bankacılığı kapsamında GetirFinans’a 50 milyon dolar yatırım kararı aldı.

Kuruluşundan bu yana farklı sektörlerden güçlü iştiraklere sahip olan İş Bankası, etkin yönetim amacıyla, bünyesinde yer alan iştiraklerini bankanın yüzde 100 sahipliğinde kurulacak yeni bir şirket çatısı altında toplamak üzere dönem içinde çalışmalara başladı. Banka, yılın ilk dokuz ayında 52 milyar TL düzeyinde net kâr elde etti. Sermaye yeterliliği oranı yüzde 20.9 seviyesinde gerçekleşirken, özkaynak büyüklüğü de 221.7 milyar TL düzeyine ulaştı.”

Milli ekonomiye desteğe devam

63 yıl boyunca İş Bankası’nın Beyoğlu Şubesi olarak kullanılan tarihi binanın, 29 Ekim’de Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi olarak kapılarını sanatseverlere açtığı hatırlatılarak, “Eğitim, spor, kültür-sanat, çevre gibi birçok alanda toplumsal gelişime yıllardır katkı sunan banka, ülkemizin en büyük kitlesel spor etkinliklerinden olan İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonu’na isim sponsoru olarak 100 yaşına basan Cumhuriyetimizin dinamizmini vurguladı. 2024’te ikinci yüzyılına adım atacak olan, kuruluşunda üstlendiği milli ekonomiyi destekleme rolünü 99 yıldır yerine getiren Türkiye İş Bankası, ülkemizin sadece ekonomik kalkınmasını değil toplumsal gelişimini de desteklemeye devam edecek” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x