Ölüm Üçgenindeki Sivilceyi Sakın Sıkmayın

Siz de yüzünüzde çıkan sivilcelere dokunmadan duramayanlardan mısınız? Öyleyse bu uyarıya mutlaka kulak verin! Ağız kenarlarından burun köprüsüne doğru uzanan yerlerdeki sivilceleri sıkmak baş ağrısına, görüş kaybına, felçlere bazen de ölümlere neden olabiliyor

Kaliforniya’daki Irvine Tıp Merkezi’nde asistan doktor olan Dr. Ever Arias, yüzünüzün burun kemiğinden ağzın her iki köşesine kadar olan üçgen alanını kapsayan ve ‘ölüm üçgeni’ ya da ‘tehlike üçgeni’ olarak adlandırılan bölgede sivilce patlatılmaması gerektiğini söylüyor.

‘Bu bölgeye ölüm üçgeni denmesinin bir nedeni var; çünkü bu bölgede sivilce sıkılması sonucu çok sayıda insanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı’ dedi.

‘Hayatı tehdit eden bu enfeksiyonlar, ölüm üçgeninin tam ortasında yer alan fasiyal sinirin, beyne giden bir damar sistemi olan kavernöz sinüs adı verilen bir şeye bağlanması nedeniyle meydana gelir.’

Kavernöz sinüs, kafatasının tabanında, gözlerin arkasında ve beynin ön kısmının altında beynin genişlemiş yapısının bir parçası olan bir damar ağıdır.

Sivilceyi sıktığınızda cilde zarar verir ve ‘ mikroskobik bir yaraya’ neden olur.

Bakteriler bu yaradan girip kan dolaşımına karışabilir. Oraya vardığında çok ciddi bir enfeksiyona ve iltihaplanmaya neden olabilir.

‘Enflamasyon, keratin sinüs trombozu (nadir görülen bir kan pıhtısı türü) adı verilen soğuk kan pıhtılarına neden olabilir, ancak aynı zamanda menenjit adı verilen, menenjlerin veya beyin dokusunun bir enfeksiyonu olan bir enfeksiyona da neden olabilir.

‘Ayrıca beyin apsesine bile yol açabilir.’

Menenjit, beyin ve omuriliğin çevresindeki bölgelerde şişmeye neden olan ve ölüme yol açabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Dr Arias, bu noktada hastaların ‘ kafa karışıklığı, ateş, nöbetler ve hatta ölümle’ karşılaşacaklarını söyledi.

Şunları ekledi: ‘Nadir de olsa benim tavsiyem o bölgedeki sivilceleri patlatmamanız çünkü buna yakalanma şansınız düşük olabilir. Ancak çok yüksek ölüm oranıyla hayati tehlike oluşturabilir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x