Qualcomm ve MediaTek, 3nm teknolojisi için TSMC’ye yöneliyor

Dünya çapındaki büyük yonga seti üreticileri Nvidia, Qualcomm, MediaTek ve benzerleri, gelecek nesil yüksek performanslı yonga setlerinin üretimi için TSMC’ye yöneliyor. Bu yonga setleri, TSMC’nin gelişmiş 3nm üretim sürecine dayanacak.

Özellikle Qualcomm ve MediaTek, Samsung yerine TSMC’yi tercih ediyor. Daha önce Qualcomm’un 3nm yonga setlerini hem Samsung hem de TSMC’den temin edeceği söylentileri vardı. Bu yonga setleri, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 yonga setinde kullanılacaktı. Ancak, Çin Times’tan gelen yeni bir rapora göre MediaTek ve Qualcomm, TSMC’nin ikinci nesil 3nm süreci (N3E) için anlaşma yapmış durumda. Bu süreç, Dimensity 9400 ve Snapdragon 8 Gen 4 yonga setlerinin üretiminde kullanılacak.

Qualcomm ve MediaTek, 3nm teknolojisi için TSMC’ye yöneliyor

TSMC, Apple gibi başka büyük müşterilere de sahip ve bu müşteriler de TSMC’nin 3nm sürecini kullanıyor. Şu anda Apple, iPhone 15 Pro serisini güçlendiren A17 Pro işlemcisi için TSMC’nin ilk nesil 3nm sürecini (N3B) kullanıyor. Rapora göre, Samsung Foundry henüz 3nm yonga seti üretim teknolojisi için büyük müşteriler kazanamamış.

Genellikle Qualcomm, MediaTek, Apple ve Nvidia gibi markalar, yonga setlerini üretmek için Samsung Foundry ile de anlaşma yapıyor. Ancak bunlar her zaman amiral gemisi işlemciler olmuyor. Güney Koreli şirket gelişmiş 3nm süreç teknolojisini sunmaya başladığında, bazı markaların kendi tesislerinden sipariş vereceğini umuyordu. Ancak bu değişim beklenenden daha uzun sürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x