Waymo, Los Angeles’ta robotaksi hizmetini sunma onayı aldı

Şehrin yoğun trafiğinde kendi kendine yol alacak bu araçlar, ulaşım sektöründe devrim yaratacak bir adım olarak değerlendiriliyor. Waymo’nun bu yeni hizmeti, güvenli ve verimli bir ulaşım alternatifi sunarak, şehir içi seyahatlerde yeni bir çağın başlangıcını müjdelerken, sürdürülebilirlik açısından da büyük bir potansiyel taşıyor.

Waymo, robotaksi operasyonlarını Los Angeles ve San Francisco Yarımadası’nın daha fazla bölgesine genişletme izni aldı. Bu karar, yerel grupların ve hükümet ajanslarının karşı çıkmasına rağmen geldi. California Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC), Waymo’nun belirtilen Los Angeles ve San Francisco Yarımadası bölgelerinde ücretli sürücüsüz yolcu hizmeti operasyonlarına bugünden itibaren başlayabileceğini belirten bir karar yayınladı. CNBC’nin belirttiğine göre, Waymo bir süredir bu lokasyonlarda sürücüsüz araçlarını test ediyordu, ancak bu kararla birlikte yolcularından robotaksi yolculukları için ücret talep edebilecek.

CPUC’nin kararında, Waymo’nun genişlemesine dair South San Francisco Şehri, San Mateo İlçesi, Los Angeles Ulaşım Departmanı, San Francisco İlçesi Ulaşım Otoritesi ve San Francisco Taksi Çalışanları İttifakı gibi kurumlardan protesto mektupları aldığını kabul etti. Bu mektuplar, Alphabet’e ait şirketin araçları için bir geri çağırma yaptığını açıklamasının ardından, ajansın Waymo’nun genişleme çabalarını Şubat ayında en fazla 120 gün süreyle askıya aldığı dönemden önce gelmişti. Waymo, o dönemde yazılımının ters yöne bakan bir pikap kamyonunun hareketlerini yanlış tahmin etmesi sonucu Aralık 2023’te iki robotaksisinin çarpıştığını bildirmişti. Şirket, filosuna bir düzeltme geliştirmek ve dağıtmak zorunda kalmıştı.

Waymo, Los Angeles’ta robotaksi hizmetini sunma onayı aldı

Los Angeles Belediye Başkanı Karen Bass daha önce CPUC’ye bir mektup göndererek, kendi şehrinde otonom araçların çalıştırılmasına izin verilmesi konusundaki endişelerini dile getirmişti. “Bugüne kadar, Los Angeles gibi yerel yönetimlerin AV dağıtımında neredeyse hiç söz hakkı olmadı ve şimdiden önemli zararlar ve kesintiler görülmeye başlandı,” diye yazmıştı. San Mateo İlçe Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı David Canepa da bu son gelişme hakkında yaptığı açıklamada, “CPUC’nin askıya alınma kararını değiştirmek için sadece 11 gün alması beni hem şaşırttı hem de şüphelendirdi. Bu durumu vahim ve samimiyetsiz buluyorum. Endişelerimizi ele alacak hiçbir görüşme yapılmadı ve bu, ne Waymo’nun ne de CPUC’nin yerel endişeleri ve halkımızın güvenliğini önemsediğini gösteriyor,” dedi.

Ancak, Waymo sözcüsü Julia Ilina Wired’a yaptığı açıklamada, şirketin LA’de hizmeti yaygınlaştırırken “adım adım bir yaklaşım” benimseyeceğini ve San Francisco’da hizmetini genişletme konusunda “hemen bir planı olmadığını” belirtti. Ayrıca, şirketin şehir yetkilileri, yerel topluluklar ve ortaklarıyla “yakın çalışmaya” devam edeceğini söyledi. Ilina, CPUC’nin protesto mektupları aldığını kabul etmesine rağmen, Waymo’nun genişlemesini destekleyen 81 kuruluş ve bireyden destek mektupları aldığını da ekledi. Bunlar arasında yaşlılar ve engelliler için çeşitli gruplar, yerel topluluk konseyleri ve ulaşım savunucuları gibi mektuplar bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x